Znovuspracovateľnosť – kľúč k udržateľnému systému zdravotnej starostlivost

Bezpečnosť, šetrnosť k životnému prostrediu a vytváranie hodnôt: Znovuspracovateľné operačné textílie

  • Rakúsko je príkladom pre oblasť znovuspracovateľných textílií pre operačné sály
  • Znovuspracovateľné textílie prispievajú k ochrane klímy a predchádzajú vzniku odpadov
  • Najvyššia bezpečnosť pre pacientov a najlepšie pracovné podmienky pre lekárov
  • Ekologická optimalizácia má aj ekonomický význam

Pri príležitosti prezentácie nezávislej štúdie o vplyve znovuspracovateľných operačných textílií na životné prostredie v porovnaní s používaním jednorazových produktov zhodnotil Dr. Philipp uvedenú problematiku: „Ekologicky zodpovedné a udržateľne riadené zdravotníctvo bez forsírovania znovuspracovateľných systémov nie je mysliteľné“,  Ako predseda priemyselných práčovní prezentoval v roku 2013 štúdiu ekologickej bilancie „Ekologické hodnotenie OP-textílií“ v rámci tlačovej konferencie WKO: „To, že znovuspracovateľné systémy sú stálejšie a ekologickejšie ako jednorazové výrobky, to už okrem iného hovorí aj zdravý sedliacky rozum, ale teraz sú ekologické výhody podložené aj výsledkami najnovších výskumov.“

Udržateľnosť aj pre ekonomiku

Štúdia Priemyselného výskumného inštitútu (IWI) s názvom „Národnohospodárske efekty rakúskych práčovní v oblasti znovuspracovateľných textílií pre OP“ vypočítala efekt tvorby hodnôt 1:2 pre investície do OP textílií. Každé Euro sa zdvojnásobí v prospech rakúskej ekonomiky.  

Znovu spracovateľné textílie sú jednoznačne ekologickejšie

Potenciál skleníkových plynov ako aj Carbon Footprint predstavujú dôležitý ekologický faktor. Ekologická agentúra Denkstatt porovnala ekologický efekt znovuspracovateľných OP textílií s jednorazovými výrobkami a prišla k nasledovnému výsledku:

Carbon Footprint – CO2 produkcia pri znovuspracovateľných OP textíliách je polovičná ako v prípade jednorazových výrobkov.

Znovuspracovateľný systém vykazuje značne nižší potenciál eutrofizácie. U jednorazového systému je to o 35 % viac.

 

 

 

 

Používanie znovuspracovateľných operačných textílií znamená o viac ako polovicu menej letného smogu.

Znovuspracovateľné textílie spôsobujú v porovnaní s jednorazovými podstatne menej odpadu, jednorazové výrobky vytvoria 4,5 krát viac odpadov.

Na základe procesu prania spotrebujú znovuspracovateľné operačné textílie viac vody – faktor, ktorý pre SALESIANER MIETTEX znamená starostlivú reguláciu odpadových vôd. Emisie sú presne stanovené v rakúskom zákone o odpadových vodách.

Štúdia Denkstatt spočíva v počte 1,21 milióna operačných zákrokov v Rakúsku za rok. V priemere je pre jednu operáciu potrebných 1,5 operačného setu a 3 operačné plášte. Textilné operačné plášte sa sterilne upravujú a znova používajú až 75 krát. Operačné rúška a iné operačné textílie až 35 krát. Po dobe ich životnosti vďaka tepelnému spracovaniu v cementárskej rotačnej peci je ešte možné substituovať z nich uhlie.  

Jednorazové operačné výrobky vykazujú zase za rovnakých rámcových podmienok Carbon Footprint 5.500 t CO2 – ekvivalentných emisií,  je to teda viac ako dvojnásobok.

Potenciál eutrofizácie (potenciál prehnojenia) popisuje mieru pre príjem látok vo vode a pôde. Aj napriek častému praniu je to v prípade znovuspracovateľných textílií s 5,0 t ekvivalentmi fosfátu menej ako u jednorazových výrobkov so 6,6 tonami. 

Úspora u odpadov

Najväčšiu výhodu vykazujú znovuspracovateľné operačné textílie samozrejme ohľadom zníženia odpadov.  Na spotrebované množstvo za jeden rok by sa rozpočítalo 360.000 dielov znovuspracovateľných textílií, naproti tomu stojí 16 miliónov kusov jednorazových výrobkov, ktoré by sa vyhodili a vytvorili hromadu 2.300 ton. Jednorazový systém vytvorí v tomto prípade 4,5 krát viac odpadu.

© SALESIANER MIETTEX GmbH